Perşembe, Temmuz 18, 2024

Zimbra Open Source Destek Hizmeti

-

Zimbra Open Source Destek Hizmeti ve destek veren partnerlerin genellikle karşılaştığı sorulara ve sorunlara ilişkin bilgi vermek için bu yazıyı oluşturduk. Hemen başlamak gerekirse makaleyi tamamen okuduğunuzda Zimbra ile ilgili aklınızdaki sorulara cevap bulacaksınız. Ayrıca sormak istedikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızda tipik Zimbra yöneticisinin sorunlarını ve Resmi Partner olan FZM Teknolojinin sunduğu Zimbra destek çözümünden bahsedeceğiz.

Zimbra Destek

Tanıdık Gelebilecek 4  Konu

Zimbra Colloboration Linux üzerinde çalışır, bu aynı zamanda güvenlik, güvenilirlik ve servislerinizin iyi bir uptime sunması demektir. Ama bir de şöyle düşünelim birşeyler kötü gitmeye başladığında cidden durumlar çok kötü olabilir. Eğer ZCS OpenSource sunucunuz varsa şunlar size tandık gelecektir:

1. Zimbra OSE sunucusu firmanızdan ayrılmış bir kişi ya da artık çalışmadığınız bir firma tarafından kurulmuş olabilir. Onlarla iletişim kurmanız mümkün olmayabilir ve sizin ya da IT departmanınızın çözüme ulaşacak deneyimi olmayabilir.

 

2. IT departmanınızın yeterli tecrübe ve bilgisi olmamasına rağmen Zimbra’yı kurmak için Zimbra Yönetici Dökümanını inceliyor ya da kurulum videolarını izliyor olabilir.

 

3. Kurumunuzun e-posta, sanallaştırma, ağ oluşturma, depolama gibi kritik işlemler için yetkili firma desteğine ihtiyacı olabilir. IT firmaları ve servis sağlayıcılar için partner desteği gün geçtikçe artan bir talep haline gelmektedir.

4.  Kurumunuz eski bir Zimbra versiyonu ( güvenlik açıkları güncellemelerle kapatılmamış  ) kullanıyor olabilir ve siz nasıl güncelleyeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Bu durum düşünebileceğinizden daha sık karşılaşılmaktadır. Örneğin ZCS 8.0.6 ve alt sürümler için ClamAV sorunu geçtiğimiz haftalarda başladı. Resmi Zimbra sayfasına, bloğuna ve forumuna yapılan ziyaretler 3 katına çıktı. Burdan da göreceğimiz gibi çok fazla Sistem Yöneticisi eski Zimbra sürümlerini kullanmaya devam ediyor.

Bunlardan biri yad a bir kaçı size tanıdık geldi ve Zimbra OpenSource sunucunuz mu var? Okumaya devam edin…

Zimbra Open Source Sistem Yöneticisinin Sorun Giderme Serüveni

Zimbra çok ciddi bir self-servis bilgi kaynağına sahip. Eğer Zimbra Sistem Yöneticisi iseniz bunlar size tanıdık gelecektir:

  1.  Zimbra da bir sorun meydana geldiğinde, bu kritik sorunu çözmek için wiki de ve internette saatlerce süren bir çözüm arayışına girersiniz.

 

 

  2.  Eğer arama sonuç vermediyse, en iyi ikinci seçenek Zimbra forum sayfasında konu açmak ve cevap beklemektir. Cevap almanız  bazen birkaç dakika bazen birkaç saat sürebilir, hatta sorunu doğru aktaramadıysanız hiç sonuç bile alamayabilirsiniz. Unutmayın forum ≠ destek

 

  3. freenode.net üzerindeki Zimbra IRC iyi bir soru sorma yoludur. En az 100 kişi burada mutlaka çevirimiçidir.  Buna rağmen bir önceki noktayı unutmayın; sorularınıza kimi zaman dakikalar belki saatler içerisinde cevap alabileceğiniz gibi bazen de hiç cevap alamayabilirsiniz. Unutmayın insanlar farklı zaman dilimindeler ve her zaman burayı takip etmiyorlar.

  4. Tüm bu çabalarınıza rağmen Zimbra sunucunuz saatler hatta haftalarca hizmet veremeyebilir. Bu kurumunuzu ya da servis sağlayıcı iseniz tüm müşterilerinizi ciddi şekilde etkileyecektir.

 

 

Zimbra desteği ile sorunlarınıza daha kısa sürede çözüm bulur, diğer işlerinize daha rahat zaman ayırabilirsiniz. İzmir lokasyonlu FZM Teknoloji dilediğiniz an size ve kurumunuza destek olmaya hazır. Fiyatlar ve çalışma şartları için dilediğiniz zaman fzm.com.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Destek alarak kurumunuzu risklere karşı koruyun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Benzer yazılar