Cumartesi, Nisan 20, 2024

Red Hat Centos Linux’tan Stream’e geçiş yaptı. Zimbra kullanıcıları için bu ne anlama geliyor?

-

Merhaba Zimbra partnerleri, müşteriler ve arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere, Red Hat artık yatırımlarını CentOS Linux’a değil, CentOS Stream’e yapıyor.  Bu yılın sonunda CentOS Linux 8 desteği sona erecek. Aynı zamanda RHEL 8 desteği de son bulacak. CentOS 7 için bakım sürümleri 06/30/2024 tarihine kadar devam edecek fakat 2024 Haziran ayından sonra üretime stabil bir versiyon yayınlanmayacak.

Zimbra kullanıcıları için bu ne anlama geliyor?

Her şeyden önce, panik yapmayın. CentOS 8 desteklendiği sürece CentOS 8 için indirme linkleri sağlayacağız. Zimbra Takımınız ise stabil ve yayına hazır versiyonlara bakmaya devam edecek. Zimbra RHEL destekliyor ve önümüzdeki dönem desteklemeye devam edecek, dolayısıyla RHEL hala Zimbra kullanıcıları için uygun bir seçenek.

CentOS Linux RHEL kaynak kodu üzerine geliştirilmiştir, Red Hat markası ve Red Hat’in kurumsal desteği dahil olmadan. CentOS RHEL ile uyumludur ve her RHEL ile uyumlu olan Linux dağıtımı Zimbra’yı desteklemektedir. Doğrulamayı ve diğer kalite kontrol süreçlerini biz sağlarız. Zimbra RHEL ile uyumlu olan Linux dağıtımlarıyla çalışmaya devam edecek.  Aynı zamanda 2021’de Ubuntu 20 desteği vermeye başlayacağız.(Ubuntu 16 ve 18 desteğimize ek olarak)

Sonraki Adımlar

Eğer CentOS 7’ye yatırım yaptıysanız, şimdilik CentOS 7’de kalmanızı ve 2024’ten sonra çıkacak olan versiyonları değerlendirmenizi öneririz. CentOS’yi ortaya çıkaran market baskısı, yeni bir yüksek profil, binary uyumlu üründe (Rocky Linux) etkili olabilir. Eğer CentOS 8’e yatırım yaptıysanız, desteklenen yeni bir işletim sistemine geçmeyi planlamalısınız.

Zimbra’nın Sözü

Sizlerin bağlılığınıza son derece önem veriyoruz. Linux sürümlerinizde esneklik sağlamaya devam edeceğiz. Aynı zamanda geri dönüşlerinize de önem veriyoruz, lütfen ilerde hangi dağıtımı kullanmaya karar verdiğinizi bilmemize izin verin.

Daha detaylı bilgi için yerel Zimbra temsilcinizle bu konuyu her an görüşebilirsiniz.

Teşekkürler,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Benzer yazılar