Cuma, Haziran 14, 2024

Zimbra Açık Kaynak mı? Evet! Karşınızda Zimbra hakkında SSS!

-

Merhaba Zimbra topluluğu,
Zimbra 9 ‘un yayınlanmasıyla beraber Zimbra’nın açık kaynak durumu ve Synacor’un açık kaynaklılığa bağlılığı hakkında birçok soru soruldu. Sorularınızı ve endişelerinizi dinledik ve işte karşınızda kapsamlı bir soru-cevap listesi.

Eğer başka bir sorunuz varsa lütfen bu gönderinin altına yorum olarak yazın.

Teşekkürler,

S: Zimbra hala açık kaynak mı ?

C: Evet. Zimbra’nın 8.8.15 versiyonu açık kaynak olarak kalmaya devam edecek, CPAL, GNU Public License uyumluluğu dahil. GitHub içerisinde Zimbra’nın kaynak kodları mevcut. Zimbra 9 da açık kaynaktır ama “Zimbra Modern UI” ve Network Edition’daki açık kaynak versiyonunda olmayan bazı eklentiler mevcut ve açık kaynak lisansı kullanmıyor.

Zimbra 9

S: Zimbra 9’daki farklılıklar neler?

C: GitHub’da Zimbra 9’un kaynak kodları mevcut. “Zimbra Modern UI” kodları ve Network Edition’daki eklentiler hariç istemci ve sunucu tarafındaki kodlara erişim sağlanılabilir. Özetle, Zimbra 9’da açık kaynaklılık ile ilgili iki değişiklik var. Birincisi, “Zimbra Modern UI” ticari bir lisans kullanıyor(Network Edition’daki eklentiler gibi). İkincisi, Zimbra 9 açık kaynak “binary”leri temin edilmiyor.

S: Kimler “Zimbra Modern UI” kodlarına erişebilir?

C: Geçerli bir Zimbra 9 lisansına sahip müşteriler erişim sağlayabilir. Bu müşterilerimizle ilgilenen satış temsilcilerimiz kaynak kodlara nasıl erişim sağlanacağını gösterebilirler. Bu müşteriler aynı zamanda kodda değişiklik yapabilirler.

S: Zimbra 9’un bedava versiyonuna nasıl ulaşırım?


C: “Zimbra Modern UI” ve Network Edition’daki eklentiler haricinde, Zimbra 8’de yaptığınız gibi Zimbra 9 “binary”lerini geliştirebilirsiniz. Bu “binary”leri kullanırken  https://www.zimbra.com/legal/licensing/ adresindeki lisanslara bağlı kalmayı unutmayın.

S: Zimbra 9 için lisans koşulları nelerdir?

C: Lütfen bu adrese atıfta bulununuz: https://www.zimbra.com/legal/licensing/

S: Açık kaynak kodları Zimbra 9’a gelen güncellemelerden yararlanabilecek mi?

C: “Zimbra Modern UI” ve Network Edition’daki eklentiler haricinde olan güncellemeler, açık kaynağa dahil olacak. Örnek olarak, eğer SpamAssasin veya Postfix’e güncelleme getirirsek, bu güncellemeler açık kaynak versiyonuna dahil olacak.

S: Zimbra 8.8.15 versiyonunda teknik yönlendirme veya ürünün geçerliliği biterse Zimbra’nın açık kaynak versiyonuna ne olacak?

C: Zimbra açık kaynak kalacak, “Zimbra Modern UI” ve Network Edition’daki eklentiler hariç.

S: Zimbra açık kaynak koduna nereden erişebilirim?

C: Kaynak kodu Zimbra’nın GitHub hesabında bulunuyor ( https://github.com/Zimbra ).

S: Zimbra’nın GitHub sayfası neleri içeriyor?


C: “Zimbra Modern UI”, Modern UI için geliştirilen Zimlet’ler ve Network Edition’daki özellikler hariç Zimbra 9 ürününü içeriyor.

GENEL

S: Ticari teklifler ve açık kaynak arasındaki fark nedir?

C: Ticari teklifleri ürünlerinin lisanslarını satan şirketler sağlar. Açık kaynak sistemler ise kullanıcıya kodları değiştirip yayınlama izni veren bir lisans kullanır.Bunun gibi açık kaynak sistemler geliştiriciler tarafından desteklenir, geliştirilir ve denetlenir.

Tarihsel olarak, Synacor aşağıdaki nedenlerden dolayı açık kaynak versiyonunu sağladı.

  1. Satın almadan önce dene – Müşteriler satın almadan önce Zimbra’yı dener ve kendi ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını kontrol edebilir.Bazı durumlarda daha fazla özelliğe ve desteğe ihtiyaçları olduğunu farkederlerse, Zimbra Network Edition’a geçebilirler.
  2. Güvenlik – Bazı kuruluşlar güvenlik nedenleri ile sadece açık kaynak yazılımları kullanır.
  3. Kalite – Açık kaynak yazılımlar üçüncü parti geliştiricilere, uygulama hatalarını giderme imkanı sunar.

Bu imkanlar Zimbra ile hala mümkün. Satın almadan önce dene müşterileri Zimbra’nın ücretsiz lisanslarını kullanabilir, güvenlik ve kalite müşterileri ise:

  • Zimbra’nın 8.8.15 veya 9. açık kaynak versiyonlarını kullanabilirler.
  • Eğer isterlerse ticari lisansa sahip kaynak kodlarını da Zimbra 9 lisansı satın alarak elde edebilirler.

Sonuç olarak, bazı Küçük/Orta Firma (SMB) sahipleri Zimbra’nın açık kaynak kodlu versiyonunu kullanabilirler.

S: Bir satış temsilcisi olarak, hala açık kaynak bir ürün ile çalıştığımızı söyleyebilir miyiz?

C: Evet. Zimbra 8.8.15 tamamen açık kaynaklıdır. Kurulum ve kullanım açısından market lideri olarak kalacaktır. Zimbra 9 açık kaynak ağırlıklıdır, lisans ve bakım ihtiyaçlarına yönelik kullanılabilir.

S: Bazı kısımlar açık kaynak değilken bile Zimbra yine de açık kaynak lisansının gerekliliklerini yerine getiriyor mu ?

C: Evet. Bu açıdan Zimbra’da fark yok. Zimbra 8.8.15 versiyonu da açık kaynak olmayan kısımlara sahip, örnek olarak Network Edition.

S: Açık kaynak ağırlıklı ne demek?

C: Açık kaynak ağırlıklı, uygulamanın büyük bir kısmı açık kaynak demek (“Zimbra Modern UI” ve Network Edition’daki bazı özellikler hariç her şey).

S: Zimlet’ler açık kaynak mıdır?

C: Synacor, üçüncü parti geliştiricilerin Zimlet’ler aracılığı ile Zimbra’yı güncellemelerine olanak ve destek verir. Geliştirmeye destek amacıyla Synacor, Zimlet’leri gerekliliklere göre kod örneklerini üçüncü parti geliştiriciler için ulaşılabilir yapar.

Bir ürün kişisel lisansa sahipse ve geliştirilmeye açıksa, üçüncü parti geliştiricilerin eklentiler geliştirmeleri ve lisanslamalarının engellenmesi söz konusu değildir. Bu eklenti geliştirmeyi Safari tarayıcısında eklenti oluşturmaya benzetebilirsiniz ve bu eklentiler de uygun bir lisansı kulanabilir. Buna karşın ilgili uygulama kapalı kaynak olup kişisel bir lisans altında yayınlanabilir. Eğer Synacor veya üçüncü parti bir geliştirici Zimlet kodlarını açık kaynak yapmaya karar verirse, açık kaynak lisanslarına dikkat etmeliler. Örnek olarak, bir üçüncü parti bir geliştirici zm-api-js istemci kütüphanesini(Zimbra SOAP API için istekte bulunan bir javascript ve GraphQL istemcisi) kullanırsa, BSD-3 -clause lisansını kullanmalılar. Bir başka deyişle, uygun lisans ürünün kendisiyle değil, Zimlet tarafından kullanılan kod ile ilgilidir.

Devlet & Diğer Açık Kaynak Şartlı Müşterileri

S: Açık kaynak kullanmak zorunda olan müşteriler için açık kaynaklı bir Zimbra olacak mı?

C: Evet. Zimbra 8.8.15 bu müşteriler için idealdir. Synacor en az 12.31.23 tarihine kadar güncelleme ve güvenlik açıklarını kapatmak ile destek vermeye devam edecek. Zimbra 9 da açık kaynak bir seçenektir, “Zimbra Modern UI” ve Network Edition’daki eklentiler hariç.

S: Açık kaynak, hükümetin sözleşme şartları için güvenlik, gizlilik ve veri hakimiyeti açısından önemli bir unsurdur. Zimbra hala bunu karşılıyor mu ?

C: Evet. Zimbra 8.8.15 hükümet için açık kaynak olarak hala güvenlik, gizlilik, veri hakimiyeti, kişiselleştirme ihtiyaçlarını karşılayan bir seçenek. Zimbra 9 da açık kaynak olarak seçenek olabilir (“Zimbra Modern UI” ve Network Edition’daki özellikler hariç). Zimbra 9 güvenlik, gizlilik ve veri hakimiyetini esas alır.

S: Bazı kısımların açık kaynak olmamasına rağmen Zimbra hala veri hakimiyeti sağlar mı ?

C: Evet. Eskiden açık kaynak olan hiçbir şeyi kapalı kaynağa çevirmedik. “Zimbra Modern UI” sadece bir eklenti, NE eklentileri gibi. Veri hakimiyeti hakkında; veri, kanunlarda bir konu olarak ele alınır ve toplanır. Birçok ülke verinin kontrolü ve saklanması için kanunlardan geçer. Zimbra bunun gibi güvenlik ve gizlilik kurallarına kendini adamıştır.(GDPR, CCPA vs gibi).

Açık Kaynak Topluluğu

S: Synacor’un açık kaynağa bağlılığı ve açık kaynak sunma ile ilgili yaklaşımı nedir?

C: Synacor açık kaynak kullanmak durumunda olan müşterilere bağlı kalmaya devam ediyor,kalmaya devam edecektir. Satın Almadan Önce Dene mantığı ile hizmet vermeye devam edecektir. Synacor aynı zamanda Zimbra’nın gelişmesi için açık kaynak projeleri kabul etmeye devam edecektir.

S: Kaynak kodlarda değişiklik yayınlamaya devam edebilecek miyim?

C: Evet. Bu süreçle ilgili değişiklik yok. Kaynak kodlara erişen herkes değişiklik yayınlayabilir ve katkı sağlayabilir. Lütfen inceleyin: Zimbra.com/legal

S: Topluluğun hataları bildirmek gibi bir imkanı olacak mı?

C: Müşteriler “Zimbra Support Portal”(https://support.zimbra.com/) aracılığı ile hataları bildirebilir. Müşteri olmayanlar ise Zimbra forumlarında bu hataları bildirebilirler(“Developers” kanalı altında. https://forums.zimbra.org/). Synacor ekibi forumlarda daha aktif olmaya başlayacak. Çözülen hatalarda nasıl daha fazla açıkl olacağımız konusunda bilgi paylaşacak.

S: Zimbra 9 Network Edition lisansı biten müşteriler için süreç nedir?

C: Zimbra 8.8.15’te Network Edition lisansı biten müşterilerde sunucu otomatik olarak açık kaynak versiyonuna döner. Zimbra 9 FOSS binary’lerini içermez.  FOSS’a geri dönüş için bir mekanizma yok. Eğer lisans tarihi geçerse, otuz günlük süreç de sona ererse ve müşteri yeni bir lisans almamaya karar verirse, Zimbra 9 binary’lerini kurarak hataları giderebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Benzer yazılar