Cumartesi, Nisan 20, 2024

Favori Zimletler – Zimbra Deneyiminizi Profesyonelleştirin, Bölüm I

-

Bu blog yazısında size en yeni ve en iyi  favori zimletlerden bazılarını gösteriyoruz, böylece Zimbra Web İstemcisi yeteneklerinizi şampiyon gibi genişletebilir, yeni ve kullanışlı özellikler sağlayarak kullanıcılarınızın deneyimlerini artırabilirsiniz.

Zimletler sayesinde Zimbra Web İstemcisi son derece genişletilebilir yapıya sahip oldu. Zimlet Zimbra içinde yer alan, hem Zimbra Web istemcisini hem de Zimbra Masaüstünü daha kolay kullanmanızı sağlayan büyülü bir kod parçasıdır. Nedir bu Zimlet dedikleri şey blog yazımızda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Fave Zimlets ile ilgili detaylı tüm verileri Fave Zimletler başlıklarıyla bölüm bölüm blogumuzda paylaşacağız.

Bedava ve Açık Kaynak Kodlu Zimlets

Zimbra Paylaşımlı Posta Kutusu Araç Kiti

Yakın zamanda Barrydg`ın katkıda bulunduğu, #1 Açık kaynak kodlu Zimlet, topluluk tarafından yine topluluk için kitle fonlaması kullanılmıştır.

Satış bölümünüz için tanımlı genel e-postanız var mı? Mesela yardım masası(helpdesk) yada info@sirketismi.com gibi.
Zimbra Shared Mailbox Toolkit kullanarak bu gibi e-postaları paylaşabilirsiniz.
Uzun süredir Zimbra kullanıcıları için bu araç seti, aile posta kutularını Zimbra 8+ ‘e geri getiriyor.

https://youtu.be/8dzVqPENaBk

Zimbra 8.7 ve üzeri sürümleri için tasarlandı

Zimbra Downloader

Ilger.com, tüm e-posta kullanıcıları için çok yararlı bir araç olan “Downloader” olarak adlandırılan bu yeni Zimlet’i sunuyor. Bu Zimlet, bunlardan herhangi birini bilgisayarınıza kaydetmenizi sağlar:

  • E-postalar (.eml)
  • Kişiler (.vcf)
  • Randevular (.ics)
  • Görevler (.task)
  • Evrak çantası dosyaları (.zip)

Etkinleştirildikten sonra, Zimlet üzerindeki her bir öğeyi sürükleyip bırakarak tüm web postası öğelerini dışa aktarabilirsiniz. Alternatif olarak, “Dışa Aktar” düğmesini tıklayabilir veya sağ tıklatıp “Dışa Aktar” ı seçebilirsiniz.

Bu Zimlet ile, yedekleme işlemleri için son derece yararlı olan e-posta klasörlerini de indirebilirsiniz. Tercihler menüsüne erişmek için Zimlet’in sol fare düğmesine çift tıklayın. Burada e-postaları indirdikten hemen sonra otomatik olarak silmeyi seçebilirsiniz; bu da gerekirse e-posta hesabınızda bir miktar boşluk kalacaktır.

Weekly Print

Altın Ortağımız ilger.com’un bir başka Zimleti ise Weekly Print. Takvimler ve randevu planlaması, işi optimize etmek için gerekli araçlardır. Bu Zimlet ile seçilen takvimlerdeki tüm randevularınızı yazdırabilirsiniz. Oluşturulan dosya, gösterilen dosyaya benzeyecektir. Seçilen haftanın tüm günleri vurgulanır ve her gün ilgili Zimbra Takviminin rengiyle vurgulanmış olan randevuları gösterir.

Undo Send Zimlet

Ilger.com’un sunduğu bir diğer şaşırtıcı Zimlet, Undo Send Zimlet’tir. Bugün e-posta, iletişim, dosya aktarma vb. Için önemli bir araç haline gelmiştir. Yanlışlıkla ya da yanlış alıcıya bitmemiş bir e-posta göndermişsinizdir. Zimlet ile, bu iletiyi geri alabilir ve e-postanın teslim edilmesini önleyebilirsiniz.

Zimlet etkinse ve yapılandırılmışsa, “GÖNDER” düğmesini her tıkladığınızda, , seçtiğiniz süre için bir geri sayım pop-up penceresi açılır. Göndermeyi iptal etmek için, geri sayım bitmeden önce “İptal” düğmesine basmanız yeterlidir.  E-postanızın doğru olduğundan eminseniz ve hemen göndermek istiyorsanız “Tamam” ı tıklayın.

2016-08-31-08-47-32_57c699a483ce2

Active Directory Parola Değiştir

Barry ve Zeta Alliance, inanılmaz derecede yararlı bir Zimlet’i sunuyor: Zimbra Web İstemcisinden Active Directory şifrelerini değiştirmek için bir Zimbra sunucu uzantısıdır.

Bu, AD Parolasının Zimbra-Community/Zeta Alliance alt dalıdır. Zmpkg gerektirmez ve diğer sürümlerle karşılaştırıldığında daha fazla belge sağlar.

Antonio Messina’nın orijinal projesi (a.messina@iknowconsulting.it) https://github.com/xMAnton/ADPassword Zimbra 8.6 ve Windows 2012 R2 Active Directory’de test edilmiştir.

Bunlardan hoşlanıyorsanız, lütfen onları Zimlet galerisinde indirip denedikten sonra derecelendirerek onlara destek olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Benzer yazılar